20160512 103707Pirmokai išvyko į Ožkabalių kaimą, Bartninkų seniūnijoje, Vilkaviškio rajone, susipažinti su pasiturinčio Suvalkijos ūkininko sodyba, kurioje gimė garsus daktaras, tautininkas Jonas Basanavičius. Vaikai geriausiai jį prisiminė, kaip buvusį ant penkiasdešimties litų banknoto.

Pirmiausia pirmokus pasitiko tautiškai apsirengusi „gaspadinė“, kuri svečius susodino už ilgo stalo, užtiesto balta staltiese. Ji papasakojo, kur kas anksčiau turėdavo sėdėti: kur tėvas, kur motina, kurioje pusėje vyrai, kurioje moterys. Tada kalba pakrypo apie svečių vaišinimą. „Gaspadinė“ vaikus supažindino su grūdinėmis kultūromis, darbais, susijusiais su derliaus išauginimu. Mokiniai pamatė, kaip atrodė sumalti grūdai, kuo juos malė, kaip skiriasi miltai pagal rūšis. Berniukams teko garbė iš „razavų“ miltų gaminti tešlą blynams. Mergaitės galėjo blynus iškepti. Visi laukė momento, kai blynus bus galima valgyti. Šeimininkė papasakojo, kad blynai valgomi su įvairiais dažiniais. Nustebome, kai ant stalo moliniuose dubenėliuose buvo pateiktos įvairių rūšių uogienės, grietinė, morkų, kopūstų ruošiniai. Pasirodo, kad daugumai „razavi“ blynai buvo skaniausi su morkomis. Dar nespėjus suvalgyti šių blynų, šeimininkė jau dėjo, vadinamus margablynius, sakydama, kad tai vaikų blynai. Pirmokai ant šių blynų tepė įvairias uogienes ir skaniai valgė. Kad svečiai nepaspringtų, šeimininkė pasiūlė senoviškos coca-colos /arbatos iš žolelių/.

20160512 132148Pasistiprinę mokiniai išėjo apžiūrėti sodybos: „stubos“, kluono, svirno. Prieš išvykdami, vaikai aplankė Jono Basanavičiaus garbei pasodintą ąžuolyną, pasisupo sūpynėse.

Pirmokai jau moka Lietuvos himną, tai kaip neaplankyti tautiškos giesmės dainiaus Vinco Kudirkos. Nuvykę į Kudirkos Naumiestį aplankėme Vinco Kudirkos paminklą. Švietė kaitri saulė, todėl labai norėjosi tame parke atsigaivinti ledais, pasigrožėti gražiu miesteliu. Apžiūrėję paminklą ,vykome į kapines, ieškoti Vinco Kudirkos kapo. Kapą atradome ne iškart, todėl buvo džiugus atradimo džiaugsmas. Ant kapo padėjome uždegtą žvakutę, kuri primins , kad V.Kudirka gyvas mūsų prisiminimuose.

Dar labai sunku pirmokams prisiminti Jono Basanavičiaus pavardę ir darbus, bet suvalkietiška sodyba, blynų skonis, himno autoriaus pavardė ir miestelis turėtų įsitvirtinti mažųjų mokinių atmintyje.

Mokytoja Virginija Kasparaitienė

Dabar svetainėje vienas svečias ir narių nėra