20151127 114028Šiandieninės žmonių, šalių, kultūrų tarpusavio sąsajos leidžia kiekvienam pasijusti globalios visuomenės dalimi, o tuo pačiu įpareigoja prisiimti atsakomybę už pasaulio ateitį. Labai svarbu, kad mokiniai įgytų bendrą supratimą ne tik apie artimiausią, bet ir tolimesnę gamtinę, socialinę bei kultūrinę aplinką. Suprastų, kaip ši aplinka veikia žmogų jo gyvenimo būdą, ugdytųsi reikiamus gyvenimui gebėjimus, pozityvią pasaulėvoką ir vertybines nuostatas. Kuo greičiau mokiniai susipažins su tokiomis vertybinėmis nuostatomis, kaip solidarumas, pagarba įvairovei, žmogaus teisėms ir apskritai globalia sistema, tuo geriau seksis tapti atsakingais pasaulio piliečiais.

20151127 133256Su pirmokais nutarėme vykdyti projektą „Mes ir pasaulis‘‘. Pradėjome nuo pokalbio, kas pirmokui pasaulis, koks mūsų ryšys su kitomis pasaulio šalimis. Vasarą kai kurie pirmokai keliavo į kitas šalis atostogauti. Į klasę jie atsinešė įvairių šalių magnetukų. Padarėme parodą. Mokiniai klausinėjo tėvelių, kokios šalies automobilius jie vairuoja, kokių šalių rūbus dėvime, kokių šalių maisto produktus valgome, kieno muziką klausome. Nutarėme, kad visi norime gyventi gerai, o tą daryti turime pradėti nuo savęs. Manom, kad viso pasaulio žmonių norai panašūs.

Ant baliono surašėme trukdžius, kas trukdo geram gyvenimui. Tai buvo tinginystė, šiukšlinimas, abejingumas, žiaurumas ir t.t. Sumanėm susidoroti su trukdžiais susprogdindami balioną.Po to išėjome į talką tvarkyti mokyklos aplinką. Pirmokai dirbo ypatingai nuoširdžiai, tą pastebėjusi mokyklos kiemo darbininkė atėjo vaikams padėkoti. Viena mergaitė tuoj paaiškino, kad pirmokai taip gerai dirbo, nes nori gražinti Lietuvą. Pasauliui būsime įdomūs tik tada, jei dirbsime ir kursime. Kokią Lietuvą susikursime, tokioje ir gyvensime. Nuo šiol pirmokai nešiukšlina, stengiasi rūšiuoti šiukšles.

20151127 143959Pristatyti šį projektą respublikinėje pradinių klasių mokinių konferencijoje Marijampolėje patikėjome Rytei Rinkevičiūtei. Konferencijoje dalyvavo mokiniai iš Kauno, Vilniaus, Prienų, Marijampolės, Šakių mokyklų. Rytė buvo viena iš jauniausių mokinių, bet su užduotimi susitvarkė puikiai. Ji aiškiai ir įtikinamai pristatė klasės projektą ir už tai buvo apdovanota Padėkos raštu.

Projektą teks vykdyti visą gyvenimą. Tikiu, kad mano mokiniai gyvens gražesnėje, turtingesnėje Lietuvoje ir bus tikri savo šalies šeimininkai.

Virginija Kasparaitienė
pradinių klasių mokytoja